Linux + Gimp + Light Zone = Olcsó fotósopp!
Ha már kellően felhördültünk ezen, akkor kifejteném miért is írtam ezt. A lényege, hogy nem kell feltétlenül ragaszkodnunk a Windows-hoz és a Photoshop-hoz, ha RAW fájljainkat szeretnénk megfelelő minőségben jpg formátumban tárolni. Nos a LightZone tulajdonképpen a ps Camera Raw "sötétkamrájához" hasonló, de a legszembetűnőbb különbséget a RealTime képessége adja, mielőtt alkalmaznánk a beállítást, kicsiben meg is mutatja (gyorsan) milyen lesz, illetve bármikor visszaállíthatjuk egyszerűen, ha már alkalmaztuk.
Láthatjuk, hogy a könyvtárszerkezetből, az aktuális mappán belül bélyegképeket mutat alul, majd ezeket megnyitva szerkeszthetjük (EDIT gomb)
És itt is van a lényeg. A ZoneMapper (jobb oldal) A világossági értékek (fehértől a fekete árnyalatig) az egért fölé helyezve mutatja a kis képen (jobb-fent) hogy melyik területre vonatkozik az árnyalat, melyiket fogja világosítani/sötétíteni. Ezt persze külön színenként is tudja kezelni!!! Egyszerűbben csak a kívánt területet érinti, nem az egész képet. (A ps ezt egy kijelölt maszkréteggel oldja meg).
-Itt látható, hogy csak a sötét részekhez nyúl a progi-
Ezzel ki is fújt ugyan ennek a programnak az előnye a ps-sel szemben (naja nem is kerül annyiba) de azért van még jónéhány dolog, amiért érdemes használni. Például itt vagy egy a lustáknak szánt beállítás (jómagam) aminek a lényege, hogy automatikusan menti az aktuális beállításokat(-lzn utótagot hozzátéve), így ha megunom a vackolást, egyszerűen kilépek és ő elmenti (gyakran jó is úgy ahogy van) Beállítható, hogy az automentéskor a kép legrövidebb oldala maximum hány pixel legyen, így még átméretezni sem nagyon kell egy webalbumhoz külön. Ha meg akarjuk, folytathatjuk a vackolást az lzn-es képen. Az eredeti érintetlen marad!
Megemlíteném még a stílus beállításokat, az is kényelmi funkció. Ha mondjuk van 10 hasonló körülmények közt készült képed, ami mind túl sötét mondjuk, akkor az elsőt retusálod, majd a beállításokat elmented Style-ként és a többire csak alkalmazni kell. Kipróbáltam, a karácsonyi képekkel :) Azonkívül tud HDR-t is 16 bit-en (ps csak 8 biten tudja, vagy konvertálva 32-n) de azt még nem próbáltam.
Mindent összevéve gyakran elég egy képsorozatot megnyitni könyvtárból, rákattintani a kis szürke-négyzet ikonra (Zonemapper-jobboldalon fent) és a kék holdacskára (Relight-szintén ott) és mehet is a következő kép, mert ezzel kész is vagyok! Na nekem ezért tetszik nagyon.
A program a www.lightcrafts.com/products/index.html -oldalon található van Wines, Linuxos és Mac-es verziója is.
Utolsó kommentek